Ana içeriğe atla

YELPAZE BÜSTİYER / BLUZ YAPIMI


YELPAZE BÜSTİYER / BLUZ YAPIMI 

Merhaba sevgili Örgü Tutkum ailesi.
Bugün sizlerin çok beğeneceğini düşündüğüm bir büstiyer tarifimle geldim. Büstiyeri ilk önce pinterestte gördüm, şeması da yoktu. Sadece bikini yapmak için göğüs kısmı vardı. Onun mantığını anlamaya çalıştım, birkaç şemada daha yararlandım. En sonunda da alttaki modelini resimden bakarak çıkarmaya çalıştım. 

Ve sonuçta karşınıza çok şık bir büstiyer ile geldim. Eğer sizler de örmek için sabırsızlanıyorsanız haydi başlayalım. 

Malzemeler

Yapılışı

% 100 pamuklu ipler kullanmaya dikkat edin, yaz sıcağında terletmesin. Büstiyer bedenini S veya 75 beden olarak ayarladım. Sizler yapacağınız kişiye göre ölçüleri değiştirebilirsiniz. 

Üst

2.5 mm tığ ile örelim.
1) 24 zincir çekip bir zincir geriden itibaren bütün yuvalara tekli trabzan yapalım. Kare bir parça elde edinceye kadar devam edelim. Dönüşlerde 1 zincir çekmeyi unutmayalım. Yaklaşık olarak 9 - 10 cm lik kare parçamız oluştu. 

2) Kare oluşturduktan sonra her yuvaya tekli trabzan yapalım, köşeye gelince aynı yuvaya 3 tane tekli trabzan yapalım. Kare parçanın diğer kenarına devam edelim. Artık 2 kenarı döne döne örmüş olacağız. Yaklaşık 12 sıra kadar tekli trabzan örelim.
Göğsü kapatacak şekilde olana kadar örebilirsiniz bu kısmı, ölçü size ait burada.

3) Örme kısmı bitince aşağıdaki gibi yan kısmından 23 tekli trabzan örelim. Bu kısım biraz göz kararı aslında. Buradan 26 sıra kadar dönerek tekli trabzan örelim. En son kısımda 2 zincir çekip 2 zincir atlayıp kutucuklar yapalım. Diğer parçaya da aynı işlemi yapalım.

Birleştirme

1) Ördüğümüz parçaları aşağıdaki gibi yan yana koyalım. Birleştiği yerden 3-4 cm kadar dikelim. Burası iki göğsün ortası olacak. Düz yönü bize bakacak şekilde modelimizi kurmaya başlayacağız.


Yelpaze Modeli

3 mm tığ ile başlayalım.
1) En kenarda 1 kutucuk ve iç kısımda yanında üç trabzan olacak her sırada. Aralarda da 5 zincir çekerek 3 yuva arayla tutunalım. Bazı yerlerde yuvalar belli olmayabilir, göz kararı ayarlayabilirsiniz. Sıra sonuna kadar hep 5 zincir çekip birkaç yuva atlayıp tutunarak ilerleyelim.
2) 4 zincir çekip sonraki yuvaya trabzan yapalım. 2 tane daha yapalım. 5 zincirlik kısımlardan boşluk olarak bahsedeceğim. Boşluğa sık iğneyle tutunalım. 5 zincir çekip diğer boşluğa tutunalım. 1 zincir çekip diğer boşluğa 9 trabzan yapalım. 1 zincir çekip boşluğa tutunalım. 5 zincir çekip ilerleyerek 3 boşluk yapalım. Diğer boşluğa sık iğneyle tutunup diğerine trabzanları yapalım. Yani aslında 9 trabzanlı kısmın sağındaki ve solundaki boşluğa 1 zincir çekip tutunuyoruz. Trabzanlı kısımlar arasına da 3 boşluk denk getiriyoruz. Buna göre bu sırayı tamamlayalım.
3) Trabzanlı yerlere aynı şekilde trabzan yapalım. Aralardaki boşluklar da ikiye düşmüş oluyor.
4) Trabzanlı yerin her birinin arasına bir zincir çekerek trabzan yapalım. Aralardaki boşluklar bire düşmüş oldu.


5) Bir tane kalan boşluğa 9 trabzan yapacağız. Trabzanlı grupların arasına batarak da 3 boşluk yapacağız.
Ben bunu yaparken ilk tutunmadan sonra 1 boşluk bırakıp tutundum, 2 boşluk bırakıp tutundum, 1 boşluk bırakıp tutundum.
6) Artık iki yelpazenin arasına bir tane daha yapmış olacağız. Bu şekilde 7 tane yelpaze olana kadar örelim. En son bitiş kısmında her trabzanlı grubu örerken pıtırcık da yapalım. Beden kısmı hazır.

Askı

1) 80 zincir çekelim. Bir zincir geriden itibaren 1 sıra boyunca çakma sık iğne örelim.
2) Kenarlarda 2 trabzan olacak şekilde yelpaze kurulumu yapalım. Birinci yelpazenin bitiminde pıtırcık yapalım.

3) Askıların dikişini yapalım.

Bağlama Yeri

Yapacağım kişinin bedenini tam bilmediğim için bu şekilde bir planlama yaptım. Eğer sizin elinizde mankeniniz varsa bedeni bütün olarak da örebilirsiniz. O zaman bağlama yerine gerek kalmaz. 

1) Yeteri kadar uzunlukta zincir çekelim ve kutucuklardan geçirelim.
Ben 4 metre zincir çektim.

Yelpaze büstiyer hazır!

Yelpaze kısmını kısa tutup bikini üstü olarak da kullanabilirsiniz. Hatta daha da uzatıp elbise olarak tasarlayabilirsiniz. Yaratıcılık size kalmış.
Şimdiden keyifli örmeler.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

TIĞ İŞİ DÜŞEN YAPRAKLAR ETEK MODELİ

TIĞ İŞİ DÜŞEN YAPRAKLAR ETEK MODELİ    Merhaba. Düşen yapraklar etek modeli ile karşınızdayım.  Sizler de bu güzelliği örmeye var mısınız ? Bu aralar etek örmek istiyordum ama çeşit bol olunca bir türlü karar vermemiştim. En sonunda bunu seçtim ve çalışmaya başladım. Şeker pembesi renginde bir ip kullandım.    Modeli internete görmüştüm, baka baka modelini çıkarmaya çalıştım. Kullandığım ip ince bir bebe ipiydi. Sizler de örerken ince iplerle örün ki çok sıkı durmasın biraz dökümlü olsun. Ya da ipiniz orta kalınlıktaysa tığ numaranızı büyütebilirsiniz.  Model yaprağı andırdığı için düşen yapraklar etek modeli diye yazdım ismini    Ben kendimi yormadan 5 günde bitirdim. Sizler de hızınıza göre en geç bir haftada bitirirsiniz diye düşünüyorum. Bir başlayınca gerisi keyifle geliyor zaten.  (  NOT.:  Bu modele başlarken zincirsiz trabzan yapma yöntemini uyguladım ve bundan sonra bu yöntemi kullanacağım. Bazen zincir çekeriz trabzan yaparız ama küçük gelir. Ya da tam tersi büyük

AMİGURUMİ TİLKİ ÇINGIRAK YAPIMI

AMİGURUMİ TİLKİ ÇINGIRAK YAPIMI     Merhaba! Bugün tilki çıngırak yapmaya var mısınız ?  " Yine mi tilki ? " dediğinizi duyar gibiyim :) Ama ne yapayım çok hoşuma gidiyor. Güzel birşey görünce hemen yapmaya çalışıyorum. Geçenlerde pinterestte gezerken rastladım tilki çıngırak tarifine.   Orijinal tarif patterncenter  'da ingilizceydi. Bakmak isterseniz  buraya tıklayıp diğer tarifleri de görebilirsiniz.    Tarifi kendimce çevirip örmeye çalıştım. Ve karşıma şirin mi şirin tilki çıngırak çıkmış oldu. Tarifin birkaç yerinde değişiklik ve ekleme  yapınca fil, inek, hipo... vb. de örülebilir. Başka bir zaman onları da denemeyi düşünüyorum :) Sizler de örmek isterseniz yazıyı okuyabilirsiniz. Eğer satın almak isterseniz  shopier.com/1375573 adresinden temin edebilirsiniz. Hazırsanız artık tilki çıngırak yapımına geçelim. MALZEMELER Kartopu baby one ip ( turuncu, krem ve siyah) 3 mm tığ Küçük boy çıngırak Kilitli gözler Boncuk elyaf Bu arada be