Ana içeriğe atla

TAVUS KUŞU MODELLİ KIZ BEBEK ELBİSESİ


TAVUS KUŞU MODELLİ KIZ BEBEK ELBİSESİMerhabalar!
Bugün daha önceden anlattığım tavuskuşu modeli ile hazırladığım  elbise yapımından bahsedeceğim. Benim ipimden bu model için tam 2 yumak gitti. Elbise bitti tabi ip de bitti. 🙂 Devamını bulamadığım için kolsuz  elbise olarak yaptım. Eğer isterseniz kol uçlarına da 3-4 sıra model yapabilirsiniz. Bu modelle yapılan çok güzel ürünler var. Eminim sizler de onlar gibi güzel bir ürün çıkaracaksınız. O zaman tavus kuşu modelli kız bebek elbisesi anlatımına geçelim. 

Malzemeler 

  • 2 adet Alize Happy Baby el örgü ipi 
  • 3 mm tığ
  • 3 adet düğme

Yapılışı

1-2 yaş için uygundur.

Roba


1) 82 zincir çekelim.
2) 3. zincirden itibaren ikili trabzan yapalım. Robayı geri dönerek yapacağımız için sıra bitince geri dönüp devam edelim.
3) 3 trabzan örelim, diğer yuvaya 2 tane trabzan yapalım. Yani 3 trabzan örüp 1 artırma yapalım. Sıra sonuna kadar bu şekilde örelim.
4) 2 trabzan örelim. Bir boşluk bırakıp diğer yuvaya trabzan yapalım. Sonra boşluk bıraktığımız yere trabzan yapalım. Böylece küçük bir X şekli verelim. Bu işlemi yaparak sıra sonuna kadar devam edelim.
5) 4 trabzan örelim ve diğer yuvaya çift batalım. Sırayı bitirelim.
6) Trabzanları 3. sıradaki gibi çaprazlama olarak örelim.
7) 3 trabzan örelim ve diğer yuvaya çift batalım.
8) Trabzanları çaprazlama örelim.
9) 4 trabzan örelim, diğer yuvaya çift batalım.
10) Trabzanları çaprazlama örelim.
11) 3 trabzan örelim, diğer yuvaya çift batalım.
12) Trabzanları çaprazlama örelim.
13) 4 trabzan örüp diğer yuvaya çift batalım.
14) Trabzanları çaprazlama örelim.
15) Trabzanların hepsini örelim, sıra bitince başlangıçla birleştirelim. Böylece yuvarlak robamızı birleştirelim.
Birleşim yerini arka kısım olarak kullanacağız.

Kol Ayrımı

1) Elimizde olan robada bulunan bütün trabzanları sayalım. Oluşan sayıyı 8 parçaya ayıralım: 2 parça bir kola, 2 parça diğer kola, 2 parça öne ve 2 parça arkaya olacak şekilde ilmeklerimizin sayısını belirleyelim.
Burada ön ve arka sayıları arasında 1-2 ilmeklik fark olabilir sıkıntı oluşturmaz. Ama dikkat etmemiz gereken nokta şudur. Model 6 ilmekten oluştuğu için ön ve arka kısım için 6’nın katı olacak şekilde sayıları ayarlayın. Gerekirse kola bir iki ilmek verip bedene ilave edebilirsiniz.

Model

Model 6 ilmek ve katlarından oluşuyor.

Aşağıdaki 2 sırayı tekrar ederek ilerleyeceğiz.
1) 3 zincir çekip bulunduğumuz yuvaya 6 tane üçlü trabzan yapalım. 1 zincir çekip 2 yuva atlayalım. Gelen yuvaya sık iğne yapalım. 1 zincir çekip 2 yuva atlayalım. Gelen yuvaya 6 tane üçlü trabzan yapalım. Bu işlemi kolların ilmeklerini örmeden tekrar edelim. Kollarla işimiz kalmadı.
2) Başlangıçla kaydırma yöntemiyle birleştirelim. 3 zincir çekelim, 2 trabzan yapıp 2 zincir çekelim. 3 trabzan yapalım, diğer tarafa geçelim. 3 trabzan yapıp 2 zincir çekelim ve 3 trabzan yapalım.
Bütün trabzanların belinden batarak arka diş trabzan yapacağız. Görselde bu kısmı görebilirsiniz.


Bu iki sırayı tekrar edeceğiz fakat 1. sıradaki gibi aynı yuvaya 6 trabzan yaparken önceki sırada boşluk olan yerlere yapacağız.
Bu şekilde elbise istenilen boyutta olana kadar devam edelim.


İlik


1) Robayı birleştirdiğimiz yerden ip takalım ve diğer sırt kısmına kadar sık iğne yapalım.
2) Sırt kısmına geldiğimiz zaman ilik yeri açalım. Kaç adet ilik yapmak isterseniz ona göre yer belirleyebilirsiniz. O yere gelince 3 zincir çekip 2 yuva atlayıp sık iğneyle devam edelim. Düğme boyutunu dikkate alarak yapalım. Bir ilik yapıp düğmeyi geçip geçmediğine bakalım. Hiç ilik yapmadan bütün robayı sık iğneyle dönüp çıtçıt da takabilirsiniz.Tavus kuşu modelli kız bebek elbisesi kullanıma hazır oldu. Umarım beğenir ve denersiniz. Şimdiden ellerinize sağlık. 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

YELPAZE BÜSTİYER / BLUZ YAPIMI

YELPAZE BÜSTİYER / BLUZ YAPIMI  Merhaba sevgili Örgü Tutkum ailesi. Bugün sizlerin çok beğeneceğini düşündüğüm bir büstiyer tarifimle geldim. Büstiyeri ilk önce  pinterestte  gördüm, şeması da yoktu. Sadece bikini yapmak için göğüs kısmı vardı. Onun mantığını anlamaya çalıştım, birkaç şemada daha yararlandım. En sonunda da alttaki modelini resimden bakarak çıkarmaya çalıştım.  Ve sonuçta karşınıza çok şık bir büstiyer ile geldim. Eğer sizler de örmek için sabırsızlanıyorsanız haydi başlayalım.  Malzemeler 3 adet  La Mia Mercerized Cotton  el örgü ipi 2.5 mm tığ 3 mm tığ Yapılışı % 100 pamuklu ipler kullanmaya dikkat edin, yaz sıcağında terletmesin. Büstiyer bedenini S veya 75 beden olarak ayarladım. Sizler yapacağınız kişiye göre ölçüleri değiştirebilirsiniz.  Üst 2.5 mm tığ ile örelim. 1)  24 zincir çekip bir zincir geriden itibaren bütün yuvalara tekli trabzan yapalım. Kare bir parça elde edinceye kadar devam edelim. Dönüşlerde 1 zincir çekmeyi unutma

TIĞ İŞİ DÜŞEN YAPRAKLAR ETEK MODELİ

TIĞ İŞİ DÜŞEN YAPRAKLAR ETEK MODELİ    Merhaba. Düşen yapraklar etek modeli ile karşınızdayım.  Sizler de bu güzelliği örmeye var mısınız ? Bu aralar etek örmek istiyordum ama çeşit bol olunca bir türlü karar vermemiştim. En sonunda bunu seçtim ve çalışmaya başladım. Şeker pembesi renginde bir ip kullandım.    Modeli internete görmüştüm, baka baka modelini çıkarmaya çalıştım. Kullandığım ip ince bir bebe ipiydi. Sizler de örerken ince iplerle örün ki çok sıkı durmasın biraz dökümlü olsun. Ya da ipiniz orta kalınlıktaysa tığ numaranızı büyütebilirsiniz.  Model yaprağı andırdığı için düşen yapraklar etek modeli diye yazdım ismini    Ben kendimi yormadan 5 günde bitirdim. Sizler de hızınıza göre en geç bir haftada bitirirsiniz diye düşünüyorum. Bir başlayınca gerisi keyifle geliyor zaten.  (  NOT.:  Bu modele başlarken zincirsiz trabzan yapma yöntemini uyguladım ve bundan sonra bu yöntemi kullanacağım. Bazen zincir çekeriz trabzan yaparız ama küçük gelir. Ya da tam tersi büyük

AMİGURUMİ TİLKİ ÇINGIRAK YAPIMI

AMİGURUMİ TİLKİ ÇINGIRAK YAPIMI     Merhaba! Bugün tilki çıngırak yapmaya var mısınız ?  " Yine mi tilki ? " dediğinizi duyar gibiyim :) Ama ne yapayım çok hoşuma gidiyor. Güzel birşey görünce hemen yapmaya çalışıyorum. Geçenlerde pinterestte gezerken rastladım tilki çıngırak tarifine.   Orijinal tarif patterncenter  'da ingilizceydi. Bakmak isterseniz  buraya tıklayıp diğer tarifleri de görebilirsiniz.    Tarifi kendimce çevirip örmeye çalıştım. Ve karşıma şirin mi şirin tilki çıngırak çıkmış oldu. Tarifin birkaç yerinde değişiklik ve ekleme  yapınca fil, inek, hipo... vb. de örülebilir. Başka bir zaman onları da denemeyi düşünüyorum :) Sizler de örmek isterseniz yazıyı okuyabilirsiniz. Eğer satın almak isterseniz  shopier.com/1375573 adresinden temin edebilirsiniz. Hazırsanız artık tilki çıngırak yapımına geçelim. MALZEMELER Kartopu baby one ip ( turuncu, krem ve siyah) 3 mm tığ Küçük boy çıngırak Kilitli gözler Boncuk elyaf Bu arada be